Kust osta rahvarõivaseeliku riiet?

Nii küsiti kommentaaris. Teema väärib lausa eraldi postitust, sest paari reaga pole võimalik vastata. Meil pole sellist poodi et lähed aga kohale ja palud kolm meetrit Harglat ja kaks meetrit Risti seelikuriiet palun. No tegelikult pakist müüakse küll Eesti käsitöö maja poekeses (osades kangapoodides on vist midagi ka) ja saab meetrikaupa triiburiiet osta, aga sellist kõike katvat poodi kus kõik kihelkonnad riiulis seismas pole olemas minu teada. Ja teiseks, need riided mida kohe riiulis olemas on on kootud masinal, ja valik jääb nende tuntute ja populaarsemate hulka (Viru-Nigula, Kihnu, Muhu kollane). Kui soov on teha midagi rahvuslikku (kodusisustus, tänapäevane kleit vms) siis nendest peaks täiesti piisama. Ka müüakse puuvillast triiburiiet mis sobib hästi igasuguste kleitide, kottide ja muu käsitöö tegemiseks. Aga kui soov on leida teatud kihelkonna triipu endale rahvariide seelikuks siis peab rohkem vaeva nägema. Nagu vene ajal oli nõuab seelikuriide saamine natuke sebimist ja ringi otsimist.

 

Masinal kootud kangast saab osta ja tellida järgmistest kohtadest:

  • kangapoodidest
  • Eesti Käsitöö Maja käsitööpoodidest
  • käsitöökeskustest
  • kohalikelt rahvariiete valmistajatelt

Enne tellimist endale selgeks mõelda mis seelikuriiet tahta. Ärge piirduge ainult kihelkonna nimega, sageli on kihelkonnast korjatud mitu seelikuriiet või katket ja rahvariideid tehes saab nende vahel valida. Selle pärast soovitan kindlasti tellida oma seelikuriie kohaliku rahvarõivastega tegeleva ettevõtte või käsitöölise käest. No näiteks Saaremaa seelikuriide ostaksin mõne saarel tegutseva käsitöökoja käest ja Kambja riide ostaksin Võrumaa käsitöölise käest. Nemad tegutsevad oma kandi riietega kõige rohkem ja teavad milliseid seelikuid on kihelkonnast ja millised neist sobivad rahvariiete juurde. Ka kui pole plaanis rahvariiet teha on tore siiski valida näiteks eri värvitooniga riiete vahel. Urvastest on muuseumise säilitatud  kolm seelikut:  pruunikas, mürkroheline ja punane. Põhimõtteliselt saab neid kõiki tellimise peale valmistada ja nende tellimisel aitab siis kohalik käsitööpood või rahvariiete valmistaja. Masinal kootud riidel on siiski ka natuke negatiivseid pooli, riie on üsna kare.

Käsitsi kootud seelikuriie.

Mina soovitan siiski tellida siiski ehtne ja autentne käsitsi kootud seelikukangas. Tänapäeval käivad kudujad ise ERMis uurimas originaalesemeid ja teevad oma kootud esemed võimalikult sarnaseks sellele milline oli seelik siis kui see valmistati. Vanad seelikud kooti ripskoes. Käsitsi kootud seelik on küll natuke raske aga samas ta on palju toekam ja ilusam kui masinal kootud. Käsitsi kududes peab oma seelikut natuke aega ootama, ja kindlasti on ta ka kallim kui masinal tehtud. Selline seelik on aga praktiliselt igavene, saad kanda sina, sinu tütar ja tütretütar enne kui see auklikuks kulub.

Käsitsi kootud seelikuid koovad jällegi need samad kohalikud rahvariiete tegijad. Neid võib otsida Rahvarõivaste Nõuandekoja netilehelt või Rahvakultuuri keskuse andmebaasist.

Kolmas viis on osta oma seelik või seelikuriie teiselt ringilt. Seelik on rõivaste kõige kallim osa, käsitsi kootuna ta ei kulu ka eriti ning kasutatud triibuseelikut on lihtne ümber teha oma kehale sobivaks. Igas täiskasvanud naise seelikus on umbes sama palju riiet (2.5 – 3). Üksikuid seelikuid on üsna sagedasti müügis netioksjonitel ja kirbukatel. Tähele peab pöörama sellele et seelik oleks küllalt pikk pikale inimesele. Kui valmis seelik tundub liiga lühike siis vaadake sisse ka: allserva toodi alla võib olla nii 10-15 cm peidetud. Toodi peab ka vajadusel ära pesema, niiet pikkust on lihte samas endale sobivaks rihtida.

Kui seelik valmis siis saab seda hakata kohe kandma, ka tänapäevaste riietega. Järgmiseks vajad vööd ja särki, ning abielus või lapsega naine peaks kindlasti kandma põlle ja tanu. Loodan et sellest postist on otsijatele abi. Kui tead häid soovitusi mida tähele panna seelikuriide ostmisel siis lisa need palun kommentaaridesse.

Advertisements

One thought on “Kust osta rahvarõivaseeliku riiet?

  1. Tere! Kas ehk oskate soovitada kustkohast võiksin leida Puhja kihelkonna seeliku jaoks riiet. Ei oska ise enam kusagilt otsida. Suured tänud juba ettte!

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s