Pühalepa, ehk mis võib juhtuda Eesti rahvariietega Soomes

Ostsin sellise pakikese hiljuti Soome netikirbukalt. Telefonis rääkis sõbralik Soome proua  et temal on Hiiumaa rahvariide seelik mida ta ise ei vaja. Jutu käigus tuli välja et seelik on uus, aga vajab parandamist, ja mingid muud osad on seal ka veel. Väga kummaline uus seelik, mis parandamist vajab. Lisapilte saades, ja veel rääkides tuli välja et proual on olnud Pühalepa rahvariide seelik, uus ja kasutamata, mille ta on lahti harutanud ja seeliku poogast (mustast kalevist) 40 cm ära lõiganud. Kuna seeliku kõige kallim osa on seeliku triiburiie ja hinda pakikesel palju ei olnud, potensiaalne eestlasest ostja oli ka olemas ja ostsingi pakikese sõbraliku proua käest ära. Pakk käes uurisin siis minu kätte sattunud varandust. Pildil on ilusasti näha mis meil siin siis on:

 • lahti harutatud seelik (käsitsi kootud seelikuriie, pook, kardpael, sitsiriidest pihik, värvel, ja kandid seeliku serva palistuseks). Miinus 40 cm musta kalevit.
 • põlle pitsid. puudu on põllepael
 • Käiste pitsid. Need on kas käiste küljest ära harutatud või ootasid käisteks õmblemist. Praegusel hetkel on need masinaga kaheks toruks õmmeldud. Ilmselt on siin proovitud teha kas mingit sibulakotti vms asjandust.
 • Tanu pits, ja lahti harutatud penik (peakate).

Seda, milline on see pakike enne seda hävitamist olnud võib aimata siit pildilt. Mispärast siis see kõik hirmus harutamine, lahti kakkumine ja ilusa uue (peaaegu valmis?) komplekti rikkumine? Aga selle pärast et Soomes on moes rahvariiete tuunimine, st. rahvuslike elementide kasutamine kas tavariietuses vms kodusisustuses. Aga keskpärane Soome rahvariie maksab kasutatuna ja juba 300-400 eurot, aga selle Pühalepa komplekti on proua oma tuttava käest ostnud 120 euroga. Soome rahvariide kangaid pole ka poest saada, tragimad ostavad neid Eestist, teised kasutavad mida kätte saavad ja odavamalt saab kätte Eesti rahvariideid, kas kirbukatelt või käest-kätte. Neid on Eestist Soome ostetud aastatega palju, arvatavasti sadu. Eesti käsitöölised on saanud neist kindlasti ilusa sissetuleku. Ausalt tean öelda et suurem osa neist on jäänud lihtsalt seisma. Osa on siiski kasutatud, nagu see Nõo seelik mis minu blogist on läbi jooksnud. Aga nüüd langevad nad ilusasti tuunimise ohvriks. Soome rahvariiet nähes ei v6ta soomlane kätte kääre, aga Eesti rahvariideid nähes kääre ei kardeta kasutada.

Ja selle pärast olen otsustanud hakata tegelema sellise hobiga et ostan silma jäävad Eesti rahvariided kirbukatelt ära, ja vahendan need edasi eestlastele. Kes loodetavasti oskavad paremini niiti ja nöela kasutada kui kääre. See Pühalepa seelik on leidnud kodu nüüd käsitööoskustega Eesti proua juures kes loodetavasti ta tagasi kokku õmbleb ja kasutusse võtab.

PS. Mul pole midagi tuunimise vastu kui selleks kasutatakse masinal kootud kangaid, vöösid ja läbi kulutatud või tuunimise tarbeks tehtud esemeid. Uue, terve ja käsitsi tehtud eseme lahti harutamine ja rikkumine on minu arust rumalus, ükskõik mis rahvusest see rikkuja on.

Advertisements

4 thoughts on “Pühalepa, ehk mis võib juhtuda Eesti rahvariietega Soomes

 1. Artiklit lugema hakates tekkis kohe selline tunne, et appi ma tahan neid rahvariideid päästma hakata soome kääride eest ja heameel oli artikli lõppu jõudes lugeda, et oled selle endale hobiks võtnud :). Suudaks vaid kõik need rahvariided üles leida!

  Liked by 1 person

 2. Aitäh Britta, ma suutsin sellest alles nüüd kirjutada kuigi paki sain kätte üle nädala tagasi. Lihtsalt olin nii vihane enne.

  Meeldib

 3. Tere! Kas oskate öelda, kust saab Eestis rahvarõivaste jaoks riiet osta? Soovisin teile kirja saata, aga ei leidnud teie e-posti aadressi, seepärast postitan oma küsimuse siia.

  Meeldib

  • Tere! Oleneb sellest mis riiet te otsite, kas särgiriiet või seelikuriiet? Särgilinast leiate kangapoodidest. Seelikuriiet koovad käsitöölised käsitsi ja masinal kootud seelikuriiet müüvad rahvarõivaste valmistajad. Millise paikkonna riiet otsite? Ja meiliaadress on minuseelik@gmail.com 🙂

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s