Rahvarõivaste triikimine

Kõigepealt pead teadma põhitõde: rahvarõivasärki ega käiseid ei tohi kappi panna kantuna. Kui oled särki kandnud kasvõi ühe tunni siis pead ta puhtaks pesema, sest higi teeb linase riide kollaseks. Kollase välja pesemine on juba väga keeruline, ja selle pärast peale iga kandmist pead oma särgi ära pesema. Sama kehtib ka põllede kohta kui need sisaldavad tärgeldusvahendit. Kui särgid-põlled pestud, siis pane nad kuivana kappi rippuma (riidega kaitstud riidepuule). Kuiv linane kortsub väga palju, niiet võta triikimise töö aegsalt ette enne suurt pidu. Peo hommikul triikimine on juba üsna hilja peale jäetud.

Alusta sellest et pihusta särk ilusasti läbi vee ja tärgeldiga. Värviliste tikanditega esemetel peab olema ettevaatlik et need värvi ei annaks niiskele riidele. Riie peab olema läbinisti niiske, aga mitte läbimärg. Kuiva eset ei ole hea triikida, vaid see kõrbeb ära enne kui sirgeks läheb. Valged esemed võib panna üleöö ka niisutatult kilekotti, et ese tõmbaks niiskusest täiesti läbi. Järgmisel päeval hakka triikima, varu selleks küllaldaselt aega. Tikandeid pead triikima pahemalt poolt. Riide peab triikima täiesti kuivaks ja sirgeks sest linane riie tõmbab kuivades tagasi kortsu. Kui kõik põlled-särgid on triigitud, siis jäta need puu peale vähemalt paariks tunniks või üleöö veel tahenema. Kui värskelt triigitud linase kohe selga paned läheb kogu töö jälle hukka ja särk tõmbab seljas kortsu.

Seelikut ja muid villaseid esemeid võid aurutada või pressida läbi märja lapi.

Peale pidu pese oma linased esemed jälle ilusasti puhtaks, harja seelikult maha tolm ja plekid, ning pane rõivad ilusasti järgmist pidu ootama. Hoolikalt hoitud rahvariided säilivad kasutamiskõlblikuna aastakümneid.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s