Rahvariiete pesemine

Rahvariiete hooldamine on üldiselt keeruline töö niikaua kui sa ei tea kuidas sa just oma esemeid hooldama pead. Tutvu hoolikalt asjatundjate antud nõuga ja mõtle hoolikalt järele enne tegutsema hakkamist. Uisapäisa masinasse visatud särki või seelikut enam parandada ei anna.

Linke ja abi:

ERMi väga hea juhend.

Silja Nõu intervjuu, siiski mõningatesse faktidesse suhtuksin ettevaatlikult, tundub et ajakirjanik on valesti aru saanud. Kaapkübaraid kohe kindlasti ei pesta, seelikuid mina keemilisse ei viiks. Masinaga ka ei peseks midagi.

Väga head juhendid linase riide ja vanade linaste tekstiilide puhastamiseks!

Väike kokkuvõte:

linane särk, käised, põll, tanu  (tikandita või valge tikandiga): pese käsitsi pesuseebiga leiges vees. Kollaseks läinud särgi võid panna pesuseebiga likku mitmeks päevaks. Ära kasuta pesuvalgendit. Väldi temperatuurivaheldust mis võib villase tikandi vanutada. Ära vääna, vaid pigista ettevaatlikult vesi välja. Ära kasuta tsentrifuugi. Kuivata horisontaalis, või riputa pesulõksudega õlgadest kuivama.  ära kuivata kuivatis. Särke peab pesema peale igast kasutamist, ükskõik kui lühikest! Särgid-põlled teeb kollaseks kas mustus või tärgeldusaine.

Linane särk, käised, põll, tanu (värvilise tikandiga): sama kui eelmine aga leotada ei tohi. Pesta ettevaatlikult et värvid laiali ei läheks.

seelik, vöö ja muud villased esemed: ära pese. Tuuluta, klopi lumes, harja ettevaatlikult. Plekid pühi maha märja pehme riidega. Seeliku toodi peab määrdumisel seeliku küljest maha harutama ja ära pesema-triikima. Kortsus riideid võib aurutada või läbi märja lapi pressida ettevaatlikult.

Sukad, sokid: pese ettevaatlikult leiges vees.

Väga vanade esemete (25 + aastad) pesemine on keerulisem, värvid võivad kergemini lahti tulla. Nende pesemiseks küsi nõu Rahvarõivaste Nõuandekojast.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s