Kuidas linast kangast puhtaks pesta

Laupäeval sain oma pärandvara kätte ja pühapäeva pärastlõunaks oli mul puuduolev lilleke tikitud. Hakkasin siis tikandisuppi keetma, ehk siis seda käistepihta puhtaks pesema. Katsetusi olin juba teinud eelmisel õhtul kraega. Ema andis mulle tikandiga kaasa paar pakikest Eestist toodud valgendit. Olin varem ka linase valgendamise kohta lugenud niiet seda juba teadsin et linast ei tohi valgendada klooriga. Kloor teeb linase kollaseks. Kontrollisin valgendi üle, ja kloori seal ei olnud. Ja kuna tikand on tehtud villase lõngaga siis ei tohi seda pesta kuumaga ega nühkida, muidu villane tõmbab kokku ja ongi töö nässus. Linane kangas tõmbab ka kuumaga kokku. Soome lehtedelt olin lugenud õpetust kuidas pesta rahvariide särki mis on aastatega kollaseks tõmbunud. Peab pesema pesuseebiga (Marseille seep, Le Chat, valge pesuseep siis). Pesuseebi peab helbeteks kraapima (seda läheb vaja üsna palju) ja kuuma vette segama. Särki ei tohi kuuma vette panna vaid peab ootama kuni vesi on käesoe. Särki peab vees leotama, aga nühkida ei tohi. Leotama peab päris kaua enne kui plekid välja hakkavad tulema, vähemalt üle öö. Ingliskeelsest internetist leidsin juhendeid et linast tohib valgendada äädikaga. Veel leidsin juhendeid et plekke tohib välja võtta sidrunimahla ja soolaga. Teadmised olemas, tikand valmis, aeg on siis tikandisuppi keeta.

IMG_1509.JPG

Roosteplekid vasakul. Ülemistel lehekestel ja keskmise lille õielehtedel on hästi näha hariliku pliiatsiga joonistatud kontuurid

Kõigepealt vaatasin üle oma pestava eseme. Linane riie oli päris kollaseks tõmbunud. Nagu eelmise posti piltidel on näha, olid krae peal mingid sinised plekid, pahemal pool kraed oli riidel ka veneaegne tempel. Käistepiha peal olid kahes kohas pruunid plekid, mis esimesel vaatamisel tundusid olevat vereplekid, kuid on arvatavasti roosteplekid. Nõel on tikandisse torgatud ja aastate jooksul roostepleki riidele jätnud. Ühed roosteplekid olid allääres, aga arvatavasti nii et need jäävad õmblusvaru sisse. Teised roosteplekid olid villase tikandi ja linase kanga sees, otse keset lille. Lisaks oli nii krael kui ka käistepiha tikandil erinevate materjalidega joonistatud tikandi kontuure. Erinevaid beezhikaid plekke oli enamvähem igal pool.

IMG_1512.JPG

Tindiplekid kraenurgal ja hariliku plliatsiga tehtud kontuurid. õie keske olev ruudustik on tikitud 20 aastat hiljem sama lõngaga. Värvivahe ilusasti näha.

Proovipesu tegin kraega mis sai mul valmis enne käistepiha. Krae oligi kõige määrdunum. Leotasin pesuseebi ja valgendi veega mis võttis tindiplekid ja beezhikuse ühe ööga välja. Hommikul loputasin üle ja tegin uue leotusvee äädikaga. Peale äädikapesu oli krae enamvähem säravvalge, välja arvatud tikandi ümber olevad hariliku pliiatsi jäljed. Tindiga tehtud tempel oli kadunud, ja tikandi ümber olevad sinised jäljed (kas siis sellest tindist või mingid pastakajäljed) olid vaevumärgatavad. Edasi suundusin käistepiha pesema.

Esimese pesuvee tegin käistepihale pesugeelist ja valgendist. Vesi tõmbus kohe kollaseks, ja kuna mul oli plaanis materjali üle öö leotada, pidin esimese pesuvee ära kallama. Muud hullu sellest ei olnud, aga valgendi läks raisku. Tegin uue samasuguse pesuvee ja jätsin käistepiha kaussi likku. Vesi oli siis käesoe. Leotasin üle öö. Valgendiga leotamise tulemus oli enamvähem pettumus. Kollakus oli küll vähenenud, ja plekid heledamaks muutunud aga võrreldes kraega oli töö ikka üsna beezhikas. Loputasin riide ettevaatlikult puhtaks ja tegin uue leotusvee pesuseebist. Jätsin käised päevaks pesuseebi vette likku. Aegajalt käsin ettevaatlikult vaatamas (võtsin töö välja ja panin tagasi). Pesuseebi vesi tegi linase kanga kohe palju valgemaks kui valgendi. Aga sama valge kui krae ta veel ei olnud. Tikandi sees olevad roosteplekid olid tunduvalt vähenenud aga kanga serval olevad täpid olid ikka veel piimakohvi värvi. Üllatus oli see et pliiatsijäljed olid tikandilt suuremaks osaks kadunud, ka krae pealt olid pliiatsijäljed vähenenud (krae oli mul kogu aeg käistega koos leos). Harilik pliiats on vist kõige murettekitavam plekk sest valgel tikandil ja valgel riidel on need hallid jooned ilusasti näha. Ka ei tule pliiats leotades maha, sest tegemist on ju grafiidiga. Grafiiti saab maha mehhaaniliselt nühkides (näiteks kvaliteetse kummist kustukummiga), aga tikandit ei tohi mingit moodi nühkida ega kraapida. Tundub, et pesuseep on küllalt kleepuv aine selleks et pliiatsijälge maha võtta.

Praeguseks on siis nii krae kui käistealane äädikavees leos. õhtul kui koju saan siis vaatan mis plekid järgi on. Järelejäänud roosteplekkidele proovin sidrunimahla ja soola, ja kui tikandil on veel pliiatsijälgi siis mul on nende jaoks viimase lootuse plaan. Kui see ka ei aita siis peab arvatavasti tikandi maha harutama ja puhtaks nühkima. õnneks on pliiatsijäljed ainult mõne väiksema nupu juures ja kraenurkadel.

IMG_1516.JPG

Samad plekid kui esimesel pildil. Väiksemad roosteplekid kadunud, suuremad veel alles. Lillekeste keskel olevad hariliku pliiatsi jäljed on tunduvalt vähenenud.

Lisatud:

Peale äädikas leotamist on riie valge ja puhas, aga tikandi ümbrus on mõnel kohal veel hall ja määrdunud, arvatavasti harilikust pliiatsist. Üldmulje on siiski väga positiivne. Kollane  ja plekiline kangas on nüüd säravvalge, “lambavärvi” villase tikandiga. Ühed roosteplekid ei tulnud ka välja. Äädikaga valgendamine õnnestus nii hästi et arvatavasti leotan üla ka mu teised rahvariide käised millel pole krae juurest kollased plekid välja tulnud.

Lisatud: need käised on Viru-Jaagupi, mitte Viru-Nigula käised. P

Advertisements

10 thoughts on “Kuidas linast kangast puhtaks pesta

 1. Avastasin, et mu rahvariidepluusi üks käis on kollaseks tõmbunud – kas soovitate (oma kogemusest) alustada pesuseebiga leotamisest või kasutada kohe äädikaga valgendamist? Mis vahekorras äädika lahjendasite?
  Ette tänades,
  H.

  Meeldib

  • Mina alustasin pesuseebist, see võttis mustuse ja plekid maha. Äädikat panin käe järgi. Värvilisega tikitud pluusi ei soovita leotada.

   Meeldib

 2. Tere!
  Kas on mingid nipid ka kuidas värvilise lõngaga tikitud käised valgeks saab? Mul on need eriti kollaseks tõmbunud…üritasin päikese käes pleegitada, aga tulemus oli väga nõrk. Keemilisse puhastusse ka ei julgeks väga viia.

  Meeldib

  • Endal kogemus puudub. Kõige õigem oleks ehk küsida nõu rahvarõiva ng:st. Aga kui käised on nii kollased et kanda ei saa siis pole ju katsetades midagi kaotada ka.

   Meeldib

  • Tänud vastamast :). Rahvariided on tegelikult suhteliselt uued veel, ostetud umbes neli aastat tagasi. Ainult, et jah , käised enam nii valged pole, kui algul. Ja vist ei ole veel valmis katsetama igasuguste asjadega ;). Peab veel uurima, ehk leidub mingi lahendus :).

   Meeldib

  • Kui nad pestes värvi ei anna siis äädikaga loputamine küll halba ei tohiks teha. Kindlasti parem lahendus kui vanish vms. Kui valgeks tagasi saad siis pea meeles et peale iga kandmist ikka pesu. Ja triigituna ei tohi kapis hoida, need teevadki kollaseks.

   Meeldib

  • Olen korra neid külmas vees lihtsalt loputanud (peale suvist Laulupeo rongkäiku olid varrukad roosaks läinud-hõõrunud mööda punast seeliku osa), punase lõnga värvus andis hästi õrnalt värvust tikandi ümbrusele, aga midagi hullu ei juhtunud. Ehk peaks siis proovima äädikaveega loputamist :). Kuna nädalavahetusel sai rahvariideid kantud, siis peakski nüüd proovima seda äädikaveega loputamist enne, kui kappi panen :). Tänud 🙂

   Meeldib

  • No kui sa neid üldse pesnud ei ole siis pese ikka ettevaatlikult jaheda vee ja pesuseebiga läbi. Sellepärast läksidki kollaseks.

   Meeldib

 3. Võtsin julguse kokku ja pesin käised pesuseebiga ( Le Chat) ning isegi julgesin leotada natuke. Ja äädikat panin nii pesuvette kui loputusvette, et värvilist tikandit kaitsta. Ja saingi valgemaks 🙂

  Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s